Igénylési tudnivalók- CSED

 

A csecsemőgondozási díjat kérelmezőnek a csecsemőgondozási díj igénylésekor ki kell töltenie a „Nyilatkozat a terhességi-gyermekágyi segély/csecsemőgondozási díj megállapításához” elnevezésű nyomtatványt. Letölthető innen...

 

Hová kell a csecsemőgondozási díj iránti kérelmet benyújtani? 

Csecsemőgondozási díj iránti kérelmet a biztosított foglalkoztatójánál kell előterjeszteni, a biztosítás fennállása alatt és annak megszűnését követően is.

Ha a munkáltató jogutód nélkül megszűnt, a kérelmet a lakóhely szerint illetékes kormányhivatal egészségbiztosítási pénztári szakigazgatási szervnél kell benyújtani. (Komárom-Esztergom Megyei Kormányhivatal Családtámogatási és Társadalombiztosítási Főosztály - 2800 Tatabánya, Bárdos L. u. 2.)

Egyéni vállalkozó, őstermelő, ún. önfoglalkoztató a székhelye szerint illetékes egészségbiztosítási pénztári szakigazgatási szervnél nyújthatja be kérelmét.

 

Visszamenőlegesen is igényelhető a csecsemőgondozási díj? 

Az igénybejelentés napjától visszamenőleg legfeljebb 6 hónapra lehet érvényesíteni a csecsemőgondozási díj iránti igényt. Az ellátást legkorábban az igénybejelentés napját megelőző 6. hónap első napjától lehet megállapítani.

 

Hogyan történik a csecsemőgondozási díj folyósítása?

Az első megállapítást és folyósítást követően a csecsemőgondozási díjat havonta egyszer, utólag kell folyósítani – az igénylő kérelme szerint postai úton vagy bankszámlára utalással – a tárgyhónapot követő hónap 10. napjáig, de legkésőbb a bérfizetési napon.

 

Mit kell csatolni a kérelemhez?

Szülés előtt igényelt csecsemőgondozási díj esetén: a szülés várható időpontját a terhesállományba vételt igazoló orvosi igazolással, vagy ha a szülő nőt nem vették terhesállományba, akkor a várandósgondozási könyv másolatával kell igazolni. A szülést megelőző időponttól való igénylés esetén, illetve ha a foglalkoztatónál kifizetőhely működik, a gyermek születésének tényét a szülést követően, a születési anyakönyvi kivonat másolatával igazolni kell. (A csecsemőgondozási díjra való jogosultság perinatális halottvizsgálati bizonyítvánnyal is igazolható.)

Szülés után igényelt csecsemőgondozási díj esetén: a gyermek(ek) TAJ-számát igazoló hatósági igazolvány(oka)t (ennek hiányában a gyermek születési anyakönyvi kivonatának másolatát) kell kérelméhez mellékelni.

Szükség esetén csatolni kell:

  • a csecsemő örökbefogadása esetén az örökbefogadásról szóló gyámhatósági határozatot és az örökbefogadási szándékról szóló igazolást,
  • álláskereső igénylő esetén az álláskeresési támogatás/vállalkozói járadék megállapításáról illetve a folyósítás szüneteltetéséről szóló határozatot,
  • a biztosítás megszűnését követően igényelt csecsemőgondozási díj esetén, vagy ha a biztosított a csecsemőgondozási díj igénybevétele vagy a szülés napját megelőző két éven belül más foglalkoztatónál vagy foglalkoztatóknál biztosítási jogviszonyban állt „Igazolvány a biztosítási jogviszonyról és az egészségbiztosítási ellátásokról” elnevezésű nyomtatványt,
  • ha a csecsemőgondozási díjat a gyermek vér szerinti apja / gyermeket örökbefogadási szándékkal nevelésébe vett férfi igényli, mert a szülő nő / gyermeket örökbe fogadni szándékozó nő az egészségi állapota miatt kikerül abból a háztartásból, ahol a gyermeket gondozzák, a "Nyilatkozat a terhességi gyermekágyi segély/csecsemőgondozási díj megállapításához" nyomtatványt kell kitölteni. Az egészségügyi szolgáltatónak igazolnia kell, hogy a szülő/gyermeket örökbe fogadni kívánó nő az egészségi állapota miatt került ki a gyermek gondozását szolgáló háztartásból. Az igazolásra szolgáló nyomtatványt is csatolni kell a kérelemhez,
  • igazolást, vagy leckekönyvet a közép- vagy felsőfokú oktatási intézményben folytatott tanulmányok idejéről,
  • ha a biztosított a 2015. január 1-jét megelőzően született gyermekére tekintettel igényel terhességi-gyermekágyi segélyt, az ellátás alapját képező jövedelmet jövedelemigazolással kell igazolni.